Eğitim Koordinatörlüğü

Türkiye Eğitim Koordinatörü

Didem Çaylak, SEP, MAdidem

2007 yılından beri Somatik Deneyimleme Uygulayıcısı (‘Somatic Experiencing® Practitioner’, ‘SEP’)’ dır. Uzman Somatik Deneyimleme Sertifika Eğitimileri’nde akredite Bireysel Seans vermek için Amerika’daki Somatic Experiencing Trauma Institute (‘SETI’) ve Avrupa’daki European Associtation of Somatic Experiencing (‘EASE’) tarafından onaylıdır. Somatik Deneyimleme yaklaşımının “Bağ Kurma ve İlişki Dinamikleri”, “Karakter Yapıları ve Çözümlemeleri”, “Kişilik Bozuklukları”, “Utanç ve Suçluluk Duygusu”, “Fiziksel ve Cinsel Taciz”, “ Travma ve Ruhsallık” konularındaki ileri seviye eğitimlerini de tamamlamıştır. Bu kurumun Avrupa`daki eğitim ve seminerlerde asistanlık yapmaktadır. Somatik Deneyimleme Eğitimi’nin Türkiye Koordinatörü’dür. Bu yaklaşıma gönül vermiş bir kişi olarak SEP Eğitimini Türkiye’ye getirmek için 2010 yılından itibaren tanıtım seminerleri vermekte ve düzenlemektedir. İstanbul Bilgi Universitesi, Klinik Psikoloji Yetişkin Yüksek Lisans programında uzmanlık eğitimini tamamlamış ve aynı kurumun Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde iki yıl klinik staj yapmıştır.  Somatik deneyimleme ve psikodinamik yönelimli seanslar vermektedir.

Türkiye Eğitim Sorumlusu

Burcu Buğu, MA

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji lisansını onur derecesi ile bitirdikten sonra, Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yetişkin odaklı Yüksek Lisans programında psikodinamik yönelimli uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Eğitiminin ilk yıllarında temas etmeye başlamış olduğu Travma çalışmalarını şuan tedavi odaklı profesyonel anlamda sürdürmektedir.

Kadına yönelik şiddet, cinsel istismar, ensest, farklı etnik grupların dinamikleri ve politik şiddet meselelerinde bir çok değerli insanla birlikte çalışmış ve bu alanlarda yayınlar yapmıştır. 2014 yılında gerçekleşmiş olan 8. Uluslararası Ruhsal Travma Toplantısının bilimsel sekreterliğini üstlenmiştir.

Aktif olarak danışan görmeye başlarken çalışma tarzına beden odaklı teknikler eklemeye karar vermiş ve 2014 yılında Somatik Deneyimleme Uzman Uygulayıcı eğitimine böylece başlamıştır. 2016 yılı Aralık ayında bu eğitimi tamamlamış ve bu tekniği de çalışmalarına entegre ederek danışan görmeye devam etmekte, bedenle çalışmanın terapi sürecine olan etkileri karşısında büyülenmektedir.

Somatik deneyimleme seansları uygulamakta, Somatik Deneyimleme Giriş Seminerlerinde ve Uygulayıcı eğitimlerinde de eğitim asistanlığı yapmaktadır.

2015 yılı Ekim ayı itibariyle Somatik Deneyimleme  Eğitimleri Türkiye Eğitim Sorumlusu olarak görev almaktadır. Bir yandan akademik çalışmalarına bilimsel araştırmalarda görev alarak devam etmektedir. Bir yandan da özel bir psikoterapi merkezinde somatik deneyimleme ve psikanalitik yönelimli psikoterapi hizmeti vermeye devam etmektedir.