Eğitim Koordinatörlüğü

Türkiye Eğitim Koordinatörü

Didem Çaylak, SEPdidem

2007 yılından beri Somatik Deneyimleme Uygulayıcısı (‘Somatic Experiencing® Practitioner’, ‘SEP’)’ dır. Uzman Somatik Deneyimleme Sertifika Eğitimileri’nde akredite Bireysel Seans vermek için Amerika’daki Somatic Experiencing Trauma Institute (‘SETI’) ve Avrupa’daki European Associtation of Somatic Experiencing (‘EASE’) tarafından onaylıdır. Somatik Deneyimleme yaklaşımının “Bağ Kurma ve İlişki Dinamikleri”, “Karakter Yapıları ve Çözümlemeleri”, “Kişilik Bozuklukları”, “Utanç ve Suçluluk Duygusu”, “Fiziksel ve Cinsel Taciz”, “ Travma ve Ruhsallık” konularındaki ileri seviye eğitimlerini de tamamlamıştır. Bu kurumun Avrupa`daki eğitim ve seminerlerde asistanlık yapmaktadır. Somatik Deneyimleme Eğitimi’nin Türkiye Koordinatörü’dür. Bu yaklaşıma gönül vermiş bir kişi olarak SEP Eğitimini Türkiye’ye getirmek için 2010 yılından itibaren tanıtım seminerleri vermekte ve düzenlemektedir. İstanbul Bilgi Universitesi, Klinik Psikoloji Yetişkin Yüksek Lisans programında tez aşamasındadır ve aynı kurumun Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde iki yıl klinik staj yapmıştır.  Somatik deneyimleme ve psikodinamik yönelimli seanslar vermektedir.

Türkiye Eğitim Koordinasyon Sorumlusu

Burcu Buğu

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji lisansını onur derecesi ile bitirdikten sonra, Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yetişkin odaklı Yüksek Lisans programında psikoloji ile olan serüveni devam etmiştir. Eğitiminin ilk yıllarında temas etmeye başlamış olduğu Travma çalışmalarını şuan tedavi odaklı profesyonel anlamda sürdürmektedir.

Kadına yönelik şiddet, cinsel istismar, ensest, farklı etnik grupların dinamikleri ve politik şiddet meselelerinde bir çok değerli insanla birlikte çalışmış ve bu alanlarda yayınlar yapmıştır. 2014 yılında gerçekleşmiş olan 8. Uluslararası Ruhsal Travma Toplantısının bilimsel sekreterliğini üstlenmiştir. Aktif olarak danışan görmeye başlarken çalışma tarzına beden odaklı teknikler eklemeye karar vermiş ve 2014 yılında Somatik Deneyimleme Uzman Uygulayıcı eğitimine böylece başlamıştır. Üç seviyeli bu uzmanlık eğitiminin yarısına (Intermediate year, 2nd Module) gelmiş bulunmakta ve bedenle çalışmanın terapi sürecine olan etkileri karşısında büyülenmektedir. Somatik Deneyimleme Giriş Seminerlerinde eğitim asistanlığı yapmaktadır. 2015 yılı Ekim ayı itibariyle Somatik Deneyimleme  Eğitimleri Türkiye Koordinasyon Sorumlusu olarak görev almaktadır. Bir yandan da özel bir klinikte psikodinamik yönelimli psikoterapi hizmeti vermektedir.