Giriş Semineri

SOMATİK DENEYİMLEME GİRİŞ EĞİTİMİ*

  • Bu eğitim Somatik Deneyimleme Uygulayıcı Uzman Sertifika Eğitimi Programına katılım için ön koşul niteliğindedir.

  22 – 23 Eylül 2016

(Perşembe 10:00 – 18:30 ; Cuma 09:30 – 16:00)

Egitimci: Ariel Giarretto

Son yıllarda bilimsel çalışmalar travmatik stres dinamikleri ve semptomlarında biyolojik bileşenin önemini bulgularken, somatik farkındalık da psikoterapide giderek daha fazla yer bulmakta.

SOMATIC EXPERIENCING® (‘Somatik Deneyimleme’ veya ‘SD’) Dr. Peter Levine tarafından geliştirilmiş, kısa süreli, psiko-biyolojik bir yöntemsel yaklaşımdır. SD, bedendeki duyumların farkındalığa geçirilmesi ve takibi ile travmada bedende oluşan savunma tepkilerinin tamamlanması, biriken travma enerjisinin çözülmesi, sinir sisteminin kendini dengeleme kapasitesinin yeniden kazanılması ile çalışır. SD eğitimleri ve araştırmaları A.B.D.’de kurulmuş olan SETI (Somatik Deneyimleme Travma Enstitüsü)  ve EASE (Somatik Deneyimleme Avrupa Derneği) tarafından yürütülmektedir.

BU EĞİTİM’de ?

     Somatik Deneyimleme yaklaşımı ve genel işleyiş ilkeleri ile ilgili bilgi ve uygulamalar,

     Travmaya maruz kalmış kişilerin fizyolojisi, travmatik stres semptomlarının alt beyin ve savunma mekanizmaları ile olan ilişkileri ve merkezi sinir sistemi etkileri

     Somatik farkındalığın travma çalışmalarındaki yerine yönelik genel bilgileri

öğreneceğiz ve deneyimleyeceğiz.  

Eğitimde teorik bilginin yanısıra, video gösterimi, demo ve  uygulamalar; SD asistanlarının gözetmenliğinde küçük grup uygulama çalışmaları yapılacaktır.

Ariel Giarretto Kimdir?

Ariel Giarretto (MS, LMFT) Psikolojik Danışmanlık alanında ileri düzey eğitimi bulunan oldukça deneyimli, beden odaklı bir terapisttir. Giarretto, Peter Levine’in Somatik Deneyimleme Profesyonel Eğitim programının uluslararası eğitim fakültesinin kıdemli üyelerindendir. Giarretto, Somatik Deneyimleme temellerine dayalı travma iyileştirme; erken gelişim, bağlanma, doğum ve doğum öncesi yaşantılar konusunda uzmanlaşmıştır.  Amerika’nın çeşitli eyalatelerinin yanı sıra, İtalya, Almanya, İsveç ve Türkiye’de SEP eğitimlerinde eğitmenlik yapmaktadır. Onbir yıl boyunca Amerika Kaliforniya’daki Esalen Enstitütüsü`nde seminer ve gurup lideri, somatik deneyimleme terapisti: beden terapisti gibi bir çok görevi üstlenmiştir. Kaza anında ilk müdahale eğitimi almış olan Giaretto, Ventana Wilderness’da bulunan medikal ilk yardim servisinin bir üyesi olarak da görev almıştır. Ray Castellino’nun Doğum Öncesi ve Doğum Terapisi Eğitimi mezunudur ve çok sayıda doğuma katılmıştır. San Francisco bölgesinde yaşayan Giarretto köpekleri çok sever.

Somatic Experiencing hakkında:http://www.traumahealing.com.

Bu eğitim psikolog, PDR, psikiyatrist, tıp doktoru, psikiyatri hemşiresi, sosyal hizmet uzmanı, fizyoterapistler, beden terapistleri, bu alanların öğrencileri;  ruh, beden sağlığı ve travma alanında çalışanlar içindir.   

Eğitim dili İngilizce’dir, tercüme yapılacaktır.

İletişim ve kayıt için: Didem Çaylak, Burcu Buğu  somatikdeneyim@gmail.com

Yer: Belirlenecektir /İstanbul

Giriş Semineri” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s